Zasady budowy szamba na działce na ROD

Zasady budowy szamba na działce na ROD

Zasady budowy szamba na działce na ROD

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiamy zasady budowy szamba, które obowiązują na terenach rodzinnych ogrodów działkowych oraz niezbędne załączniki.

Z poważaniem

Zarząd Komisaryczny ROD Elektron w Szczakach

=======================================================

Załączniki:

=======================================================

ZASADY BUDOWY SZAMBA NA DZIAŁCE RODZINNEJ

Zgodnie z § 41 pkt 7 regulaminu ROD działka może być wyposażona w bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe.

Bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące szamba reguluje § 43 Regulaminu ROD w brzmieniu:
1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
2. Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
3. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.

Zagadnienie dotyczące odległości w jakiej zbiornik musi być usytuowany, reguluje § 36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a odległość urządzeń sanitarnych należy mierzyć od pokryw i wylotów wentylacji szamba.
Odległości jakie należy zachować:
– 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi,
– 2 m od granicy działki sąsiedniej oraz drogi, ulicy lub ciągu pieszego- w tym także alei ogrodowej
-15 m od studni (§31 ust. 1 pkt 3)

Biorąc od uwagę funkcje jakie spełnia działka rodzinna oraz możliwość korzystania z niej jedynie sezonowo, Okręg uznaje, że budowa zbiornika na nieczystości ciekłe do 10m3 będzie wystarczająca. Ponadto, budowa do pojemności 10m3 wiąże się z niższym kosztem, a przede wszystkim zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3a ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę, aczkolwiek art. 30 ust. 1 pkt 1 nakłada obowiązek zgłoszenia tego zamiaru do starostwa, bądź urzędu miasta (w powiatach grodzkich). Zgłoszenia dokonuje się na obowiązujących drukach, które można pobrać bezpośrednio w urzędzie, bądź na ich stronie internetowej.
Mimo dokonania zgłoszenia i uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy, zgodnie z § 43 regulaminu ROD o zamiarze realizacji tego przedsięwzięcia należy powiadomić na piśmie Zarząd ROD, załączając rysunek.

Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującymi, działkowiec zobowiązany jest dostarczyć do właściwego organu:
1. Zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowlanych dla których nie jest wymagane pozwolenie,
2. Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
3. Opis o zakresie robót do wykonania,
4. Rysunek wskazujący lokalizację działki,
5. Rysunek wskazujący lokalizację zbiornika na nieczystości na działce,
6. Zaświadczenie Zarządu ROD o posiadanym tytule prawnym do działki w ROD.

W celu ułatwienia działkowcom uzupełniana zgłoszeń w załączeniu na stronie www.elektron-szczaki.pl w zakładce Dla Działkowców – Informacje Związkowe znajdują się pliki na których wskazane są pola, które należy wypełnić i jaka powinna być ich treść

Stan prawny na 8 lutego 2021 roku

Facebook