Konsultacje społeczne w sprawie przebiegu autostrady -SSL XII 2020

Konsultacje społeczne w sprawie przebiegu autostrady -SSL XII 2020

Konsultacje społeczne w sprawie przebiegu autostrady -SSL XII 2020

Szanowni Państwo,

przekazujemy komplet przygotowanych wzorów uwag, które można zgłaszać do CPK w sprawie autostrady.
Załączniki zawierają dwie uwagi (wcześniej już wysyłane) do pierwszej części konsultacji tj. Strategicznego Studium Lokalizacyjnego oraz osiem nowych uwag do Prognozy Oddziaływania Na Środowisko.

Zwracamy się z ogromną prośbą o zabranie głosu, w formie zgłoszenia swojej uwagi, w sprawie proponowanego przebiegu drogi, autostrady Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, inwestycji towarzyszącej Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zapewne znacie Państwo sprawę dotyczącą zagrożenia jakie niesie ze sobą planowana budowa autostrady przez teren Gminy Piaseczno i co za tym idzie możliwość przeprowadzenia tej inwestycji przez tereny Naszego ROD.  W sierpniu tego roku odbyła się akcja zbierania podpisów pod petycją w tejże sprawie, zorganizowana przez Działkowców. Przebieg autostrady nie jest jeszcze przesądzony i mamy realne szanse się przed  nią obronić, dlatego teraz prosimy o zgłaszanie uwag za pośrednictwem strony internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dla ułatwienia Państwu zadania zostały przygotowane dwa wzory zgłoszenia: jedna z pozycji Działkowca, druga z pozycji mieszkańca gminy Piaseczno. Można z nich skorzystać lub zgłosić uwagę/uwagi według własnego uznania, również w wersji papierowej dostępnej na stronie www.cpk.pl. Nie ma obowiązku pisania pełnego opracowania jak w załączonym wzorze, mogą to być pojedyncze zdania, myśli, punkty. Samo zgłoszenie uwagi jest bardzo proste i zajmuje kilka minut, mając „ściągę” czyli wzór dotyczącą stron opracowania czy numerów map. Można zgłaszać dowolnie dużo uwag, każdy argument i każda jedna uwaga mająca na celu ocalenie naszego terenu przed likwidacją jest bardzo cenna. Tak jak przy zbieraniu podpisów pod petycją, poprośmy nasze rodziny i znajomych o wsparcie i również zgłoszenie uwag. Uwagi nie muszą być tylko sprzeciwami, można zgłosić uwagę w formie zapotrzebowania na autostradę, ale w innym miejscu niż nasz teren, np. po trasie obecnej drogi DK50, czyli w miejscu od dawna do tego przeznaczonym, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Proszę pamiętać, że mieszkańcy innych terenów też mogą brać udział w tych konsultacjach i z całą pewnością to zrobią. Zapewne autostrada będzie biegła tymi terenami, z których spłynie najmniej protestów, dlatego to tak ważne abyśmy wszyscy się zaangażowali mimo tak absorbującego dla wszystkich miesiąca jakim jest grudzień.

Termin zgłaszania uwag to 31 grudzień 2020 r.

W zgłoszeniu nie trzeba podawać żadnych danych osobowych.

1 WZÓR

WZÓR ZGŁOSZENIA UWAGI DO PRZEBIEGU AUTOSTRADY A50 W STRATEGICZNYM STUDIUM LOKALIZACYJNYM

DLA DZIAŁKOWCÓW Z ROD W SZCZAKACH

TERMIN ZGŁOSZEŃ DO 31.12.2020!!!

ZGŁOSZENIE ONLINE

(Zgłoszenie jest bardzo proste i zajmie nie więcej niż 10 minut. Można wysłać dowolną ilość zgłoszeń, najlepiej każde inne, im więcej zgłoszeń tym większe szanse na „wygraną”.)

1)      Wejdź na stronę www.cpk.pl

2)      Wybierz zakładkę „AKTUALNOŚCI”

3)      Wybierz „STRATEGICZNE STUDIUM LOKALIZACYJNE CPK ZRAZ Z PROGNOZĄ ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO. WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACJACH.” 30.11.2020

4)      Kliknij w prostokąt „ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH”

5)      Kliknij w prostokąt „ZGŁOŚ UWAGĘ DO STRATEGICZNEGO STUDIUM LOKALIZACYJNEGO”

6)      W „Zgłaszam uwagę do rozdziału”:

wybierz: „DROGOWE INWESTYCJE TOWARZYSZĄCE” (pomiń pierwszy prostokąt z możliwością wyboru części dokumentu)

7)      W „Zgłaszam uwagę do inwestycji”:

wybierz: „2.OBWODNICA AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ”

8)      Wypełnij numer strony, do której odnosi się uwaga: 89

9)      Arkusz mapy do której odnosi się uwaga:

Wybierz: „Ciąg S10-OAW, arkusz 9 z 10

10)  Wpisz treść uwagi: (zaznacz cały tekst i użyj funkcji „kopiuj” i „wklej”)

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec przeprowadzenia trasy OAW A50/S50 przez teren gminy Piaseczno, w szczególności przez wieś Szczaki, na obszarze której znajdują się największy w Polsce kompleks Rodzinnych Ogrodów Działkowych: ROD „Relaks”, ROD „Elektron” oraz kilka mniejszych.

11)  Wpisz treść uzasadnienia: (zaznacz cały tekst i użyj funkcji „kopiuj” i „wklej”)

Wzmiankowane ogrody szczycą się ponad czterdziestoletnią tradycją, jednocześnie stanowiąc największy kompleks działkowy na terenie Polski. Jest to ponad 3000 działek (sam ROD „Relaks” ma ich ponad 1300, a ROD „Elektron” niewiele mniej), terenów z pełną infrastrukturą energetyczną, wodociągową, komunikacyjną i architektoniczną. To działki wielopokoleniowe, stanowiące nieodzowny element kulturowy dla warszawskich i podwarszawskich rodzin. To szacunkowo, co najmniej 10.000 użytkowników tych działek. Ich funkcja jest nie tylko rekreacyjna, to także możliwość  pozyskania własnych, ekologicznych upraw dla zamieszkujących w miastach rodzin, a dla dzieci, których w sezonie letnim przebywa tutaj wyjątkowo dużo, pełnią dodatkową funkcję edukacyjną, zapewniając im często jedyny kontakt z naturą i przyrodą. To spokojny azyl również dla seniorów, którym posiadanie działki daje możliwość samospełnienia oraz nadaje sens codzienności. Nasze rodzinne ogrody działkowe można postrzegać także jako specyficzną formę pomocy socjalnej zapewniającej przystępną cenowo dzierżawę publicznych gruntów. Nas, działkowców (w dużej części rodzin z dziećmi i emerytów) nie stać na zakup prywatnego, bezpiecznego terenu rekreacyjnego dla bliskich, szczególnie w niedalekiej odległości od Stolicy. Obecnie ogrody zyskały ogromne, dodatkowe znaczenie ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. Spotęgowało to obserwowany już od kilku lat wzrost zainteresowania działkami o czym świadczy związany z tym nawet 200% wzrost ich wartości rynkowej. Nowych terenów przeznaczonych na ROD nie przybywa, chociażby dlatego, że w planach zagospodarowania przestrzennego nie są uwzględniane takie tereny. Sprawa jest na tyle poważna, że Polski Związek Działkowców, w dniu 27 lipca 2020 roku wystąpił, w sprawie krytycznego braku terenów pod organizację nowych ogrodów działkowych, do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. My, działkowcy ze Szczak, nie chcemy stracić naszych ogrodów, one są naszą tradycją, częścią życia i czterdziestoletnią ogromną inwestycją i ciężką pracą  kilku pokoleń.

Kolejnym, nie mniej ważnym elementem są warunki środowiskowe terenów ROD „Relaks”, ROD „Elektron” i innych. Poprzez czterdziestoletnią dbałość i skrzętne zagospodarowanie niemalże 200 hektarów wcześniejszych nieużytków, powstał ogromny teren, na którym panuje niesamowita wręcz bioróżnorodność, tak cenna i ważna w dzisiejszych czasach. Na terenie ogrodów występują niezliczone gatunki fauny i flory, w tym również wiele dzikich i zagrożonych gatunków będących pod ścisłą ochroną gatunkową. Wśród nich, na szczególną uwagę zasługują liczne gatunki gniazdujących tu ptaków, tak często obserwowanych przez działkowiczów.  Są to między innymi: sikory: bogatka, modraszka, czarnogłówka, uboga, sosnówka, czubatka jak również: kowalik, muchołówka żałobna, kapturka, piegża, dzięcioł duży i średni, dzięciołek, bocian biały, sójka, drozd śpiewak, kos, dzwoniec, czyż, pleszka, pierwiosnek, zięba , rudzik, raniuszek, jemiołuszka, gil, pełzacz ogrodowy, szczygieł, strzyżyk, sierpówka grzywacz, wróbel, mazurek, uszatka a w okolicy najbliższej okolicy można spotkać makolągwę, kulczyka i pliszkę siwą. Oprócz tak licznych chronionych gatunków ptaków możemy szczycić się mnóstwem gatunków z grupy ssaków, płazów, owadów. Wymienienie wszystkich wymaga oddzielnego opracowania. To tutaj, we wsi Szczaki, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych między innymi one znalazły środowisko do życia. Sytuację tą zawdzięczamy zapewne dużemu i wielogatunkowemu zadrzewieniu naszych ogrodów. Czterdzieści lat temu, nie bez powodu właśnie ten teren został przeznaczony na  ogrody działkowe. To tutaj stwierdzono wyjątkowy mikroklimat. Te obydwa gigantyczne kompleksy działkowe wraz z innymi mniejszymi ogrodami stanowią zielone płuca dla całej zamieszkałej okolicy pochłaniając CO2.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się zaproponowanym przez CPK korytarzom przebiegu trasy (zielony i granatowy na mapie nr 7 w pierwszym SSL, konsultowanym w marcu), ponieważ taka droga nigdy nie występowała w żadnym dokumencie planistycznym Gminy Piaseczno oraz w obowiązujących miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Przeprowadzenie przez tak cenne, przede wszystkim przyrodniczo, ale i społecznie tereny, nie planowanej inwestycji jaką jest autostrada, z pewnością nieodwracalnie zniszczy ich walory i dlatego jest absolutnie nie do przyjęcia. Nasze Rodzinne Ogrody Działkowe stały się nieodłącznym elementem życia społecznego dla tysięcy korzystających z nich rodzin, dorosłych i dzieci, ale i domem dla wielu gatunków flory i fauny, które to, przepadną wraz z likwidacją ogrodów, bo podobnie korzystne i wyjątkowe warunki środowiskowe nie występują nigdzie w najbliższej okolicy. Ponadto nastąpi ponadnormatywne zanieczyszczenie powietrza, zmiany warunków hydrologicznych oraz hałas komunikacyjny,  nieodwracalnie wpływając na obecnie bytujące tu gatunki, szczególnie te chronione.

W związku z przytoczonymi powyżej argumentami dotyczącymi naszego dziedzictwa kulturowego i społecznego oraz niekwestionowanymi argumentami o charakterze środowiskowym i przyrodniczym prosimy o zrozumienie, poparcie i realne działania mające na celu zachowanie w stanie nienaruszonym naszych Rodzinnych Ogrodów Działkowych i ukochanego regionu wsi Szczaki. My, amatorzy ogrodnictwa najlepiej wiemy, że starych drzew się nie przesadza…

W dniu 29 września 2020 roku przedłozyliśmy treść niniejszego uzasadnienia w formie petycji do Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego, GDDKiA, GDOŚ, RDOŚ oraz kilku innych instytucji wraz z 3389 podpisami poparcia. Dysponujemy również pisemnym poparciem w sprawie ochrony naszych ogrodów od Sołtysa wsi Szczaki, Sołtys wsi Złotokłos, która jest jednocześnie Radną Miasta Piaseczno oraz od samego Burmistrza Gminy Piaseczno, jak również Polskiego Związku Działkowców oraz Polskiego Związku Działkowców Okręgu Mazowieckiego.

Obwodnica Warszawy od zawsze była planowana w pasie drogowym DK50 i jego bliskim sąsiedztwie, dużo dalej od stolicy, gęstych zabudowań i terenów chronionych i za tym wariantem przebiegu drogi się opowiadam.

12)  „Zgłaszam uwagę jako”:

Zaznacz: WŁAŚCICIEL NIERUCHOMOŚCI NIEBĘDĄCY MIESZKAŃCEM OBSZARU OBJĘTEGO PLANOWANYMI INWESTYCJAMI UJĘTYMI W SSL

13)  Zaznacz: „POTWIERDZAM ZAPOZNANIE SIĘ Z KLAUZULĄ RODO”

14)  Kliknij: „WYŚLIJ”

2 WZÓR

WZÓR ZGŁOSZENIA UWAGI DO PRZEBIEGU AUTOSTRADY A50 W STRATEGICZNYM STUDIUM LOKALIZACYJNYM

JAKO MIESZKANIEC GMINY PIASECZNO

TERMIN ZGŁOSZEŃ DO 31.12.2020!!!

ZGŁOSZENIE ONLINE

(Zgłoszenie jest bardzo proste i zajmie nie więcej niż 10 minut. Można wysłać dowolną ilość zgłoszeń, najlepiej każde inne, im więcej zgłoszeń tym większe szanse na „wygraną”.)

1)      Wejdź na stronę www.cpk.pl

2)      Wybierz zakładkę „AKTUALNOŚCI”

3)      Wybierz „STRATEGICZNE STUDIUM LOKALIZACYJNE CPK ZRAZ Z PROGNOZĄ ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO. WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACJACH.” 30.11.2020

4)      Kliknij w prostokąt „ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONSULTACJACH”

5)      Kliknij w prostokąt „ZGŁOŚ UWAGĘ DO STRATEGICZNEGO STUDIUM LOKALIZACYJNEGO”

6)      W „Zgłaszam uwagę do rozdziału”:

wybierz: „DROGOWE INWESTYCJE TOWARZYSZĄCE” (pomiń pierwszy prostokąt z możliwością wyboru części dokumentu)

7)      W „Zgłaszam uwagę do inwestycji”:

wybierz: „2.OBWODNICA AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ”

8)      Wypełnij numer strony, do której odnosi się uwaga: 89

9)      Arkusz mapy do której odnosi się uwaga:

Wybierz: „Ciąg S10-OAW, arkusz 8 z 10″ (kolejną, nawet tą samą uwagę można zgłosić zaznaczając ciąg 9 z 10)

10)  Wpisz treść uwagi:

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przeprowadzenia OAW przez tereny gminy Piaseczno, w szczególności przez mocna zurbanizowaną północną część gminy.

11)  Wpisz treść uzasadnienia:

Inwestycja w postaci obwodnicy czy innego tego typu drogi nie widnieje na żadnych planach zagospodarowania przestrzennego gminy. Gmina Piaseczno jest bardzo mocna zurbanizowana, są to osiedla i wsie z wieloletnią tradycją, ale przede wszystkim ogromne ilości nowych zabudowań, których to mieszkańcy świadomie podejmowali decyzję o osiedleniu się na terenach czystych, zielonych, o rekreacyjnym charakterze, w bliskim sąsiedztwie obszarów Natura 2000 i innych terenów chronionych, jednocześnie mając świadomość co do zaplecza istniejącej i planowanej infrastruktury. Osiedlenie się na jednych z najbardziej zielonych terenów w okolicach miasta stołecznego nie było tanie, ale dla tysięcy osób, które z premedytacją uciekły od zgiełku wielkiego miasta, gmina Piaseczno stała się wymarzonym domem, wartym zadłużenia nierzadko na dziesiątki lat. Hałas, zwiększone stężenie CO2, smród spalin jednoznacznie spowoduje utratę wartości gruntów nie tylko w najbliższej okolicy samej drogi, ale na znacznie szerszym obszarze. Obwodnica jednoznacznie pogorszy jakość życia mieszkańców. Od pierwszego momentu pojawienia się zagrożenia w postaci A50/S50 w marcu, społeczność piaseczyńska zdecydowanie protestowała przeciwko jej budowie. Wywołała ona wiele negatywnych emocji i ogrom niepewności jutra. Przecięcie mocno zurbanizowanego terenu, na którym dotąd nie istniała rezerwa na taką inwestycję utrudni transport lokalny: dzieci i młodzieży do szkół, przejazdów karetek, straży czy innych służb np. z powodu niemożliwości zrobienia zjazdów z OAW do każdej wsi czy osiedla z takim zagęszczeniem ludności. Wykonanie na obwodnicy ogromnej ilości wiaduktów jest absurdalne i dodatkowo spowoduje jeszcze większe zapotrzebowanie na zagospodarowane dotychczas tereny i jeszcze większe zniszczenia. Najczarniejszym scenariuszem jest odbieranie ludziom ich ziem, domów czy to własnych czy dzierżawionych nierzadko od dziesiątków lat, nie wspominając o skali wypłacanych odszkodowań.

Nie wyrażamy zgody na ingerowanie w tereny chronione Lasów Chojnowskich, rzeki Jeziorki, stawów i pomnika przyrody w Złotokłosie, Biel Chojnowskich, Lasów Pęcherskich. To miejsca występowania między innymi wielu gatunków prawnie chronionych zarówno flory jak i fauny. Zgodnie z obowiązkiem państw członkowskich Unii Europejskiej należy chronić takie cenne siedliska i nie niszczyć ich integralności. Budowa na tych terenach obwodnicy nieodwracalnie zmieni cenne przyrodniczo tereny korytarza ekologicznego Niziny Mazowieckiej oraz największe „zielone płuca” dla południowej części Mazowsza. Negatywne oddziaływania dotyczą również zmian hydrologicznych jak i zaburzeń retencjonowania wody w obszarach Złotokłosu, Szczak i Henryków-Urocze. Na terenie gminy znajdują się również najliczniejsze i jedne z najstarszych w Polsce kompleksów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które również stanowią swoiste rezerwaty przyrody i miejsce wypoczynku kilkunastu tysięcy Warszawiaków.

Już w marcu w pierwszym SSL  proponowany przebieg korytarzem koloru granatowego i zielonego (ciąg_linia_S10_A10_arkusz_7_z_8) przechodzącym przez gminę Piaseczno wywołał masowe protesty i to się nie zmieni. Uważam, że przebieg OAW przez zagospodarowane od lat tereny  gminy to działanie na niekorzyść mieszkańców. Obwodnica Warszawy od zawsze była planowana w pasie drogowym DK50 i jego bliskim sąsiedztwie, dużo dalej od stolicy, gęstych zabudowań i terenów chronionych i za tym wariantem przebiegu drogi się opowiadam.

12)  „Zgłaszam uwagę jako”:

Zaznacz: MIESZKANIEC GMINY OBJĘTEJ PLANOWANYMI INWESTYCJAMI UJĘTYMI W SSL

13)  Zaznacz: „POTWIERDZAM ZAPOZNANIE SIĘ Z KLAUZULĄ RODO”

14)  Kliknij: „WYŚLIJ”

Z poważaniem,

Zespół Działkowców Grupy Roboczej ROD Elektron w Szczakach

za zgodą

Zarządu Komisarycznego ROD Elektron w Szczakach

 

Facebook